Klima Bakımı ile Hem Sağlığınızı, Hem Bütçenizi Koruyun

Bunaltıcı yaz sıcakları çalışma ve yaşam koşullarını olumsuz etkilemektedir. Tam da bu dönemde klimalar ev ve ofislerimizin vazgeçilmezi olur. Peki bu konforu uzun süreli ve verimli kılmak nasıl mümkün olur?

Klima Bakımının Faydaları Nelerdir ?

Klimalarınızın parça ve kullanım ömrünü uzatmak, enerji tasarrufu ile optimum verim elde etmek, uzun yıllar ilk günkü kalitesi ile çalışmasını sağlamak ve ortamınızın havasını temiz tutmak için, klimalarınızın yıllık bakım ve kontrollerinin düzenli olarak mutlaka yaptırılmasını önermekteyiz.

Klima Ne Sıklıkla Bakım Yaptırmalıyım?

Klimanız iç ünite ve dış ünite olmak üzere iki bölümden oluşur. Kullanım şartlarına bağlı olarak, klima iç ünite bakımı ve klima dış ünite bakımını en az yılda 1 kez, yaz ve kış yoğun olarak kullanıyorsanız yılda 2 kez mevsim geçişlerinden önce, periyodik bakımı işlemini yaptırmalısınız. Hem arıza durumlarında hem de klima bakım servisi hizmetleri ihtiyacında mutlaka hizmet alınmalıdır.

Genel bakıma ek olarak klimayı düzenli kullandığınız dönemlerde, haftada bir klima iç ünite filtre temizliğini yapmalısınız. Bu işlem tek başınıza yapabileceğiniz oldukça kolay bir bakımdır.

Klima Bakım Servisi Hizmeti

Haftalık Klima Bakımı Nedir ?

Haftalık bakım, amatör bir kullanıcının evinde kendisinin yapabileceği haftada bir defa yapması gereken genel bakımdır. Haftalık bakımda yapılması gerekenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

* Filtre temizliği

* Kumanda temizliği (ıslak bez kullanılmamalı)

* Hava giriş ızgaralarının temizliği

* Dış ünitenin göz ile kontrolü

Yıllık Klima Bakımı Nedir?

Mevsim geçişlerinde, uzmanlarca yapılması gereken, kapsamlı bakımlardır. Yıllık bakım daha detaylı olduğu için bilgi, yeterlilik ve tecrübe gerektirmekte bu nedenle de işinin ehli olan servislerce yapılması gerekmektedir.

Bu bakımlarda hem klima iç ünite hem de klima dış ünite tümüyle elden geçirilip performans, sağlık ve güvenliği etkileyen tüm unsurların kontrolü yapılmaktadır.

Yıllık Klima Bakım: Klimada arızaların oluşmasını azaltmak ve sistemin çalışma verimini yüksek tutmak amacı yılda bir kez klima bakımı yapılır. Kullanıcı ve işletme kaynaklı arızalar dışındaki tüm arızalar onarılır.

Yıllık Klima Bakımlarında Neler Yapılır?

Evaporatör ve kondenserin, özel ısı eşanjör deterjanı ve basınçlı hava ve/veya su ile temizliği

Sistemin içinde bulunan gazın yüksek ve alçak basınç değerlerinin kontrolü ve tamamlanması

Elektrik tesisatı, V-otomat, voltaj ve akım değerlerinin kontrolü

Tüm soket bağlantılarının ve kablo bağlantı noktalarının kontrolü

Drenaj tavası ve hattın temizliği

Tüm fan pervanelerinin kanatçıklarının temizliği

Hava filtrelerinin özel kimyasal ile temizliği

Performans kontrolü ve ses kontrolü

Estetik görüntü kontrolü

Klima Bakımının Faydaları Nelerdir?

Bakımları yapılmayan klimalarda hava sirkülasyonu bakım yapılan ürüne göre daha az olacağı için, iç ünite ayarlanan sıcaklığa ulaşabilmek için daha uzun süre çalışacaktır. Bu durum kullanıcının elektrik faturasına ekstra maliyet olarak yansıyacaktır.

Ortam havasını dönüştürme prensibine dayalı olarak çalışan, ısı taşıyıcısı ve ısı pompası özelliği olan duvar tipi split klimalarda kirli serpantinler ısı transferinin azalmasına neden olmakta ve bu da fazla enerji harcanmasına sebebiyet vermektedir. Ayrıca ortamda yer alan her türlü kir, tüy veya bakteri zamanla cihaz içinde birikmekte, istenmeyen maddeler ise cihazda kötü kokulardan arızalara kadar pek çok olumsuz sonuç doğurabilmektedir.

Bu nedenle klimalara periyodik olarak bakım yapılması hem sağlıklı bir kullanım hem de enerji tasarruf sağlaması açısından şarttır.

Periyodik Bakım Sayesinde:

Beklenmeyen arızaların önüne geçilir, cihazınızın performansı artar.

Arıza giderleri azalır, cihazınızın ömrü uzar.

Enerji giderleri azalır.

Temiz iç ortam havası sağlanır.

Sisteminizden kesintisiz yararlanma imkânı artar; Klimalarınızın periyodik bakımı sayesinde arıza yapma olasılığı minimum seviyeye ineceğinden klima sisteminiz ”sürekli konfor” sağlar.

Asil Teknik Servis Klima Tamir-Bakım- Montaj Teknik Servis Hizmetleri

Marka Listesi

 

Samsung Arçelik Mitsubishi
Altus Beko Siemens
Baymak Bosch Toshiba
Sigma Daikin Vestel
Profilo Seg DemirDöküm
Airfel LG Vaillant
Fujitsu ECA Regal
Alarko York Ariston

Özel Servis Hizmeti Verdiğimiz Klima Markaları